wtorek, 30 kwietnia 2024 r.

XV Spotkania Akademickie

2023-06-12

W 1600 r., sześć lat po powstaniu Akademii Zamojskiej, hetman i kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski ufundował Bukowinę jako wieś akademicką, która odtąd dostarczała dochodów Akademii, a także stała się miejscem wypoczynku jej profesorów. Burzliwa historia naszej Ojczyzny sprawiła, że po latach rozkwitu, Akademia została zamknięta przez zaborców austriackich w XVIII wieku. Idea powrotu do tradycji akademickich w Bukowinie pojawiła się w 2008 roku. Nawiązywały do niej najpierw Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu (Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu), a obecnie tradycję tę kontynuuje współczesna Akademia Zamojska. W tegorocznych XIV Spotkaniach Akademickich w Bukowinie udział wzięły władze i wykładowcy Akademii Zamojskiej, przedstawiciele władz samorządowych powiatu biłgorajskiego i gminy Biszcza oraz lokalna społeczność Bukowiny.

Podczas wydarzenia wywiadu udzielili Zbigniew Pyczko, Wójt Gminy Biszcza, Paweł Skrzydlewski, Rektor Akademii Zamojskiej oraz Andrzej Fus, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bukowiny

- Spotkania to wynik współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Bukowiny i Akademią Zamojską, wcześniej z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Zamościu świetnie promuje Bukowinę i całą gminę. W to przedsięwzięcie włącza się wiele środowisk i osób, a przez samo wydarzenie o Bukownie jest głośno. Te spotkania nawiązują do dawnych czasów, o historii Bukowiny, kiedy ta wieś była własnością profesorów Akademii Zamojskiej, a nasz kościół był kościołem rektorskim - mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza.

- Naszą obecnością w Bukownie nawiązujemy do wielowiekowej historii. Otóż powstałą 1594 roku Akademia Zamojska była jedną z pierwszych i najważniejszych uczelni w Polsce. A Bukowina jako wieś przekazana została profesorom Akademii i wraz z kościołem służyła im. To tutaj w okresie letniego odpoczynku, takich dzisiejszych wakacji, przybywali profesorowie by się regenerować, by umocnić ducha na modlitwie, w pięknie otaczającej Bukowinę przyrody - podkreśla Rektor Akademii Zamojskiej.

- Głównym celem naszych Spotkań Akademickich jest promocja Bukowiny i najcenniejszego jej zabytku, drewnianego kościoła. Chcemy nawiązywać do chwalebnej tradycji, która przez historię wiąże nas z Akademią Zamojską. Chcemy także promować nasza kulturę i zwyczaje oraz poszukiwać osób i wsparcia dla inicjatyw mających na celu ocalenie i restaurację kościoła w Bukowinie - zaznacza Andrzej Fus, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bukowiny.

Dalsza część spotkania odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym “Kary Mustang”, gdzie na scenie zaprezentowały się: Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z Biłgoraja, zespół wokalny „Przystań”, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Bukowinie oraz zespoły śpiewacze „Rutyna” i „Krzewina”.

Foto relacja: https://www.biszcza.pl/galeria/zdjecia-z-imprez-gminnych/330